Зачем застройщику памятник? Как в Петербурге реконструируют старинные объекты

Одна з головних проблем девелоперів, що займаються житловим будівництвом в центрі Петербурга, – сусідство ділянок з численними будівлями-пам’ятниками, без яких наше місто неможливо уявити*
Навіщо забудовнику пам’ятник? Як у Петербурзі реконструюють старовинні об’єкти Автомобільний гараж фірми К.-Л. Крюммеля
З таким «обтяженням» готовий мати справу далеко не кожен забудовник, а лише ті, у кого є досвід та компетенції, щоб не просто зберегти пам’ятник і дбайливо його відреставрувати, а ще й отримати розумну економіку з проекту будівництва та реконструкції.

За останні два роки петербурзький Холдинг RBI (входять компанії RBI і «Північний місто») реалізував три проекти у форматі «житлове будівництво плюс реконструкція». Це взаємовигідно: місто отримує відреставрований пам’ятник, а девелопер – ділянка в привабливою локації і можливість зробити унікальний продукт.

1. Автомобільний гараж фірми К.-Л. Крюммеля.

Гараж Крюммеля на Петроградке – стародавній аналог сучасної багатоярусного паркінгу, зразок раннього конструктивізму, побудований ще в 1913-1914 рр. Компанія Крюммеля займалася виготовленням автомобільних кузовів. Були в будівлі навіть вантажні ліфти для автомобілів, а в радянський час тут розміщувався таксомоторний парк.

Автомобільний гараж фірми К.-Л. КрюммеляАвтомобильный гараж фірми К.-Л. Крюммеля
У 2015 р. RBI звів на прилеглому ділянці по Великій Посадской вулиці житловий будинок «Збори». Паралельно було відреставровано і пристосоване під сучасне використання будівля колишнього гаража. Фасад відновили в первозданному вигляді, яким він був у 1910-ті рр. Змінилося лише функціональне призначення будівлі – в ньому розмістився діловий центр «КрюммельХаус». Колишня ліфтова шахта стала атріумом. На самому верху з’явилася оглядова тераса. А от на першому поверсі розмістився автомобільний паркінг, в чому є певна наступність.

2. Водонапірна башта Охтинской бумагопрядильной мануфактури.

Старі промислові корпуси на перетині Свердловської набережній і Пискаревского проспекту в радянський час займали виробничі потужності фабрики «Відродження». При демонтажі старих будівель у 2008 році єдиний об’єкт, що охороняється – витончена водонапірна башта 1900 року побудови – була збережена як пам’ятник архітектури, хоча і перебувала в жалюгідному стані.

ПискаревскийПискаревский
У 2013 р. на ділянці почалося житлове будівництво, і 30-метрова вежа опинилася у дворі житлових корпусів будинку «Чотири горизонту» і «Будинку на розі Неви». Попередньо RBI захистив пам’ятник, «пересадивши» 1600-тонне споруда на новий пальовий фундамент (глибина паль – до 50 метрів!). Сьогодні вежа повністю відреставрована: виконано посилення перекриттів, сходів, відновлена втрачена покрівля, приведено в порядок фасад, а по периметру стін, зовні, встановлена декоративна колонада з 70 автентичних чавунних колон тієї епохи (спочатку вони перебували у виробничих корпусах).

3. Газгольдер «Товариства газового освітлення Санкт-Петербурга».

Газгольдер на Заозерной вулиці – одне з небагатьох подібних споруд, що збереглися в Петербурзі до сьогоднішнього дня. Зараз ці величезні промислові ємності для зберігання природного газу здаються екзотичними спорудами. У XIX столітті, коли газ використовувався для освітлення вулиць, місту потрібно велику його кількість. Газгольдер за проектом архітектора В. Маасу був споруджений у 1881 р.

ЗаозернаяЗаозерная
В радянський час в будівлі розміщувалися промислові цехи, воно поступово приходило в запустіння. В останні роки тут було виробництво білил і навіть меблів. У 2013 році компанія «Північний місто» придбала ділянку під будівництво житлового будинку TIME. Відразу після цього почалася реконструкція газгольдера. Сьогодні на спорудженні завершена реставрація цегельної кладки фасаду, причому втрачені елементи відновлені з використанням автентичних цеглин тієї епохи, а фрагменти вапнякової кладки цоколя – з використанням вапняку, видобутого в тому ж самому кар’єрі, що і 135 років тому. Над будівлею змонтована нова купольна покрівля, яка конструктивного і архітектурним рішенням аналогічна історичної. Відновлені оригінальні віконні та дверні прорізи в стінах. Всередині газгольдера розмістилися конструкції багатоярусного паркінгу для мешканців будинку TIME.

Add a Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *